Ana Sayfa arrow Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular Yazdır e-Posta

Kitaplarınızı Neden Kitabevlerinde Bulamıyoruz?

Az sayıda baskı yaptığımızdan yayınlarımız kitabevlerinin stoklarında bulunmamakta, sipariş üzerine temin edilmekte. Temin süresi ise üç-dört gün olmakta. İstanbul’da yaşıyorsanız Pandora ve Eren kitabevlerinde bulabilir veyahut bizi ziyaret edebilirsiniz.

Dahası kitabevleri stoklarında o an için güncel ve satış potansiyeline sahip olan kitapları tutmayı tercih ediyorlar. Zincir mağazalar ise popüler ve satış potansiyeli yüksek olan kitapları ön plana çıkarmaktalar.

Kitaplarınızı Nasıl Satın Alabiliriz?

En basit ve süratli yol e-ticaret sitemizden satın almanızdır:

E-ticaret sitemizden herhangi bir nedenle alışveriş yapma imkânınız yok ise bizi arayabilir, size bildireceğimiz banka hesaplarına havale çıkarmak suretiyle ödeme yapıp satın alabilirsiniz. Ayrıca paypal ile de ödeme yapabilirsiniz.

Kitaplarınızın Fiyatları Neden Bu Kadar Yüksek?

Bu kullandığımız baskı tekniğinden ve az sayıda baskı yapmamızdan ileri gelmekte. Dijital baskı yöntemiyle 50/100 nüsha basıyoruz. Dolayısıyla 500/1000 nüsha basan yayınevlerinin kitaplarına göre maliyetlerimiz çok daha yüksek ve dolayısıyla kitaplarımızın satış fiyatları emsallerine çok göre daha yüksek.

Bugün kimi yayınevleri ya bir sivil toplum kuruluşu desteğiyle veya yazardan kitabının baskı maliyetine katkıda bulunmasını isteyerek kitapları yayınlamaktadır. LİBRA ne herhangi bir STK'dan destek almakta ne de yazarlardan maddi katkı talep etmektedir.

Neden Az Sayıda Baskı Yapıyorsunuz?

Yayınladığımız kitaplar akademik vasıflı kitaplar. Dolayısıyla çok sınırlı bir okur kitlesini ilgilendiriyor. 500 veya 1000 nüsha bastığımız kitaplarımızın dağıtıcılardan ve kitap evlerinden iade oranı %70 ila 80 idi. Bu nedenle dijital baskı yönteminde karar kıldık.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı yüksek çözünürlüklü fotokopi sistemlerinde üretilen kitap ve benzeri baskılı malzemeler için kullanılan bir baskı tekniğidir. Ofset baskıya göre daha yüksek bir baskı maliyeti vardır. Az sayıda baskı yapıldığı hallerde, ofset baskı maliyeti çok yüksek olduğu için, kullanılır.

Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları

  • Çok kısa sürede, baskı yapılabilmekte.
  • Kitabın yeni baskılarında eklemeler, tashihler gibi değişiklikler yapılabilmekte.
  • Yayınevi açısından stok seviyelerimizi asgariye indirmekte.
  • Kitabın baskısı hiçbir zaman tükenmemekte. İstersek bir, istersek beş, istersek on nüsha basabilmekteyiz.

Dezavantajları

  • Baskı maliyeti yüksek, dolayısıyla kitabın satış fiyatı da yüksek.

Dijital Baskı Yöntemi Sadece Türkiye'de mi Kullanılmakta?

Hayır. Bu yöntem Batı'da başlamış ve "print on demand", yani "talep üzerine baskı" olarak adlandırılmıştır. Masaüstü yayıncılığın gelişmesiyle birlikte reklam şirketleri, sivil toplum kuruluşları, şahıslar, sınırlı sayıda okuru olan akademik vasıflı kitaplar gibi az sayıda baskı gerektiren yayınlar için kullanılmaya başlanmıştır.

LİBRA'nın hedeflediği okur kitlesi kimlerdir?

LİBRA'nın hedef kitlesi yurtiçindeki ve yurtdışındaki kurumsal alıcılardır. Yani üniversite ve devlet kütüphaneleri ve araştırma enstitüleridir. İkinci hedef kitlesi yüksek lisans ve doktora öğrencilerdir.

Kısıtlı maddi imkânlara sahip öğrenciler kitaplarımızı nasıl satın alabilirler?

Bu durumda öğrenciler kütüphanelerine ilgilendikleri kitapları satın almaları için talepte bulunmalılar.

Dijital baskı ile ofset baskı arasında gözle görülür bir fark var mı?

Hayır, hiçbir fark yoktur. Her iki baskıda da aynı kağıt kullanılmakta. Kitabın dijital mi, ofset baskı mı olduğunu ancak yayıncılık mesleği erbabı matbaaların ismine bakarak anlayabilir.

 
Sonraki >