×

Bilgilendirme

Lack of access rights - File '\mambots\editors\jce\jscripts\tiny_mce\plugins\filemanager\images\ext\pdf_small.gif'

Tüccarzade İbrahim Hilmi Çığıraçan - Osmanlı Devleti'nin Çöküş Nedenleri

İbrahim Hilmi Çığıraçan, 1896'da başladığı yayıncılık hayatını, ölüm tarihi olan 1963'e dek altmış yılı aşkın bir süre sürdürmüş ilk Türk yayıncılarından biridir. Kitabevini, Mutlakıyet, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinin bütün çalkantılarını atlatarak uzun yıllar ayakta tutmayı başarmış ve yayınlamış olduğu bini aşkın kitapla şüphesiz Türk yayın hayatının en önemli yayıncılarından biri olarak anılmaya hak kazanmıştır.

Sadece yayınladığı kitaplarla değil, bizzat yazdığı kitaplarla da ülkesine hizmet etmeye çalışan ve ülkesinin sorunları ile yakından ilgilenen bir vatanseverdir. II. Meşrutiyet döneminde yazdığı kitaplarda, Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu sıkıntıların nedenlerini idarî, askerî, siyasî, ekonomik ve sosyal açılardan ele almış ve bunların çözümüne ilişkin fikirler üretmiştir. Elinizdeki kitap, Çığıraçan'ın bu konu hakkındaki görüşlerini ve önerilerini dile getirdiği Zavallı Millet, Milletin Hataları, Milletin Kusurları adlarını taşıyan üç kitabının çeviri yazılarından oluşmaktadır.

Çığıraçan'ın kaleminden Osmanlı Devleti'nin ve milletinin başına gelen felaketlerin nedenlerini okurken, günümüzde de kimi sıkıntıların hâlâ devam ettiğini görerek tarihten ders alınıp alınmadığını sorgulayacaksınız.


Satın Al

Künye

Kitabın Adı:

Tüccarzade İbrahim Hilmi Çığıraçan - Osmanlı Devleti'nin Çöküş Nedenleri

Yayına Hazırlayan:

Başak Ocak

Editör:

Şerif Eskin

Dizi Adı:

Tarih Dizisi - 9

Baskı Adedi:

300

Sayfa:

179

Ebat:

13.5 x 21 cm

Kağıt:

Enso 70 gr

Kapak:

Utku Lomlu

Cilt/Kapak:

300 gr. Mat, Amerikan, 4 renk

ISBN/Barkod:

978-605-4326-00-6

İçindekiler

ÖNSÖZ

GİRİŞ

ZAVALLI MİLLET

MİLLETİN HATALARI

MİLLETİN KUSURLARI

SÖZLÜK

KAYNAKÇA

Basından