Dr. İlyas Yazar

1971 yılında Kastamonu'nun Araç ilçesine bağlı Çavuş Köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kastamonu ve Karabük'te tamamlayan Yazar, yüksek öğrenimini 1989-1993 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde tamamladı.

1993-1997 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı orta öğretim kurumlarında görev yapan Yazar, Batman Hasankeyf Lisesi, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, İzmir Konak Haydar Rüştü Öktem Liselerinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı.

Vatanî görevini 241. Dönem Personel Yedek Subayı olarak Konya Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndaki temel eğitimin ardından Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yerine getirdi.

Yazar, lisansüstü eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Ömer Fuâdi, Hayatı, Eserleri, Edebî Kişiliği ve Bülbüliyyesi'nin Metni" başlıklı çalışmasıyla 1999'da tamamladı. Doktora eğitimini ise Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Kânî Divânı, İnceleme- Metin" isimli çalışmayla 2006 yılında tamamlayarak bilim doktoru unvanını aldı.

Evli ve bir çocuk babası olan Dr. İlyas Yazar, akademik çalışmalarına 1997 yılında Araştırma Görevlisi olarak başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde halen Öğretim Üyesi olarak devam etmektedir.

www.ilyasyazar.com


Yayınlanmış Kitapları