Vitali Hakko

Vitali Hakko (d. 1913, İstanbul Türkiye - ö. 11 Aralık 2007, İstanbul Türkiye), Vakko giyim mağazalarını kuran ünlü Yahudi asıllı Türk işadamı ve modacı.

1934 yılında şapka devriminin ilk günlerinde Şen Şapka mağazasını açarak iş dünyasına adımını attı. Şapkanın modası geçtikten sonra eşarp satmaya başlayan mağazasına Vakko adını verdi. 1962 yılında Beyoğlu'nda ilk mağazasını açtı. Beyoğlu'ndaki bu mağaza açıldığı zaman Türkiye'nin o zamana kadar açılmış en büyük mağazasıydı. O zamandan beri Vakko mağazaları Türkiye'nin en saygın giyim mağazalarından biri olarak bilinmektedir. Gençlere yönelik Vakkorama mağazalarıyla birlikte 20'yi aşan sayıda şubeleri vardır.

Vitali Hakko ilerleyen yaşlarında mağazaların yönetimini diğer aile üyelerine özellikle oğlu Cem Hakko'ya bırakmış olmakla birlikte, hala mağazaların yönetimine katkıda bulunmaya devam etmekteydi. Anılarını "Hayatım Vakko" başlığı altında 230 sayfa halinde kitaplaştırdı ve 1997 yılında yayınladı.

11 Aralık 2007 Salı günü hayatını kaybetti. Vitali Hakko Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlenen törenin ardından Ulus'taki Arnavutköy Musevi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kaynak: tr.wikipedia.org


Yayınlanmış Kitapları